Jedzte zdravo: čo je dobré práve pre vás?

Zo všetkých strán na nás útočia informácie o tom, aká dôležitá je pre zdravie správna strava. Ale iste ste si všimli, že výživové odporúčania rôznych poradcov sa od seba zásadne líšia. A že to, čo robí dobre napríklad vašej kamarátke, vám vôbec vyhovovať nemusí. Ako teda spoznať, aká strava je vhodná práve pre vás? Čo jesť, aby ste si zaistili zdravie, kondíciu, dlhovekosť a vitalitu? 

Výživových poradcov vyrástlo v posledných rokoch ako húb po daždi. A každý radí niečo iné. Pred čím jeden varuje, to druhý presadzuje. Bežný človek sa v tom len ťažko vyzná.

Na čom sa všetci zhodujú

Napriek tomu sa dá nájsť niekoľko bodov, na ktorých sa takmer všetci odborníci na výživu zhodnú. 

Ak chcete byť zdraví a v kondícii sa dožiť vysokého veku

 • Obmedzte spotrebu jednoduchých cukrov.
 • Vyhýbajte sa priemyselne vysoko spracovaným potravinám.
 • Jedzte striedmo = neprejedajte sa.
 • Potravu dôkladne hryzte.
 • Pravidelne sa hýbte. 
 • Dostatočne spite.

Každý z nás je iný

Pre presnejšie stanovenie toho, čo konkrétne by ste mali jesť, ale nie je vhodné dôverovať všeobecným radám, ktoré nezohľadňujú vašu konkrétnu situáciu. 

Každý z nás je iný a podľa toho potrebuje inak jesť.

Nemáme na mysli iba veľké vonkajšie rozdiely, ktoré sú zrejmé na prvý pohľad. Dvojmetrový muž, ktorý 12 hodín denne fyzicky pracuje, určite potrebuje inú stravu ako drobná žena v kancelárii. 

Ale s ohľadom na ďalšie podmienky sa v skutočnosti môžu podstatne líšiť aj potreby rôznych žien sediacich v jednej kancelárii. A to aj v prípade, že majú rovnakú konfekčnú veľkosť a podobný denný režim. 

Vaše zdravie totiž do značnej miery záleží na zložení, kondícii a pestrosti vášho mikrobiomu.  

Ako už viete z predošlých článkov, mikrobióm je súbor mikroorganizmov, ktoré žijú v ľudskom tele, a ich génov. V ľudských črevách žije až 2000 rôznych druhov mikroorganizmov. Ich pomer a presná skladba je pre každého človeka unikátny. Všeobecne sa dá povedať, že čím pestrejšie zloženie mikrobiomu máte, tým lepšie. 

Črevný mikróbiom váži cca 1,5–2 kg. Ide teda o významnú súčasť vášho tela, ktorá si zaslúži vašu pozornosť.

Mikrobiom ovplyvňuje nielen trávenie, ale aj energiu, imunitu, chute, spánok, psychické rozpoloženie, alergie atď..

A práve mikrobióm má na svedomí to, že potraviny, ktoré niekomu chutia a prospievajú, druhému spôsobujú tráviace problémy a napríklad aj zlú náladu. 

Zloženie mikrobiomu sa dá upraviť niekoľkými spôsobmi. Pre konkrétne zmeny užívajte cielené probiotiká – priame posilové jednotky pre váš mikrobióm – a prebiotiká – výživu pre baktérie, ktoré v črevách máte. 

Dlhodobý stav, zloženie a pestrosť mikrobiómu účinne ovplyvníte správnou výživou.

Ako spoznáte, ktoré potraviny sú pre vás vhodné?

V uplynulých rokoch vedci po celom svete uskutočnili tisíce štúdií, v ktorých skúmali vplyv rôznych bakteriálnych kmeňov na rôzne funkcie ľudského tela. Podrobne sa tiež skúma, čím sa ktoré baktérie živia. 

Pokiaľ poznáte aktuálne zloženie svojho mikrobiomu, viete, aké sú jeho silné a slabé stránky, a viete, ktorými potravinami potrebné baktérie kŕmiť, získate pomerne presný obraz toho, čo by ste (ne) mali jesť. 

Avšak naštudovať také obrovské množstvo dát asi nezvládnete. Úprimne povedané je tých informácií toľko, že to nemôže zvládnuť ani žiadny vedec alebo výživový poradca.  

V spolupráci s univerzitou v Maastrichte preto spúšťame projekt personalizovaných stravovacích odporúčaní iPlan. Na základe analýzy vášho mikrobiomu vám vhodnú výživu pre lepšie zdravie, kondíciu a dlhovekosť odporučí špeciálny superpočítač.

Spoznajte svoj mikrobióm a kŕmte ho tak, ako potrebuje

Ako funguje iPlan

Vďaka iPlan:  

 • Objavíte, čo jesť a čomu sa vyhýbať.
 • Zistíte, ako mikrobióm ovplyvňuje vaše zdravie a vitalitu. 
 • Posilníte svoje zdravie cielenými probiotikami/prebiotikam iProbio.

Keď sme pre vás vytvárali iPlan, chceli sme sprístupniť poznatky o výžive mikrobiomu čo najviac ľuďom. A súčasne vám to maximálne zjednodušiť. 

Preto si vzorky na analýzu mikrobiomu odoberiete sami doma. Výsledky analýzy dostanete ako v tlačenej forme, tak aj v osobnom profile v špeciálnom webovom rozhraní.  

A nebudeme vás zväzovať hotovými jedálničkami, ale odporúčania dostanete vo forme zoznamu potravín, ktoré sú pre vás vhodné. 

Aby ste naštartovali obnovu mikrobiomu, dostanete 3-mesačnú kúru cielených probiotík (alebo prebiotík) z ponuky. 

Aké sú výhody iPlan:  

 1. Konkrétne výsledky na mieru pre vás 
 2. Odporúčania na základe obrovského množstva vedecky podložených dát 
 3. Veľká flexibilita pri príprave jedál 
 4. Jednoduchšie rozhodovanie aj pri stravovaní v reštaurácii  
 5. Cenovo dostupnejšie ako služby výživových poradcov 

 

Oslovila vás ponuka personalizovaných stravovacích odporúčaní iPlan zostavenéých superpočítačom na základe analýzy vášho mikrobiomu? Dostupný bude už počas letných mesiacov v cene 490€. 

 

 

 

Ďalšie články
Ako vyzerá zdravá stolica?

Ako často by ste mali chodiť na toaletu, aký tvar, farbu a konzistenciu má mať stolica zdravého človeka a koľko by jej malo byť? Kvalita stolice vypovedá veľa o vašom celkovom zdravotnom stave. Hovoriť o nej je však v spoločnosti stále tabu. Poďme ho prelomiť.

celý článok
Jedzte zdravo: čo je dobré práve pre vás?

Zo všetkých strán na nás útočia informácie o tom, aká dôležitá je pre zdravie správna strava. Ale iste ste si všimli, že výživové odporúčania rôznych poradcov sa od seba zásadne líšia.

celý článok
Probiotiká a prebiotiká: Načo ich potrebujeme a aký je medzi nimi rozdiel?

Ak sa zaujímate o problematiku zdravej výživy, s pojmami probiotiká a prebiotiká ste sa už určite stretli. Načo však slúžia a aký je medzi nimi rozdiel?

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822