Chcete sa poradiť s odborníkom? iProbio tím je tu pre vás


Napíšte nám, aké zdravotné ťažkosti máte a s čím očakávate, že vám naše produkty pomôžu.

Často kladené otázky

Histamínová intolerancia je diagnóza s ktorou sa na nás obracajú ľudia často. Vzhľadom k našej skúsenosti a aj najnovšej vedeckej literatúre rozdeľujeme interne HIT na 2 kategórie:

 

 • Vrodená (genetická) histamínová intolerancia, kedy skutočne telo nedokáže štiepiť histamín. Výskyt tejto formy je relatívne vzácny a tu probiotiká môžu pomôcť ale aj nemusia (v ojedinelých prípadoch môžu mať vedľajšie účinky).
 • Oveľa častejšia (má ju veľká väčšina HIT ľudí) je forma získaná histamínová intolerancia a ako napr. píšu v https://www.mdpi.com/2072-6643/13/4/1262 ide o následok porušenia črevnej steny, zloženia a funkčnosti mikrobioty a trávenia. Pri tejto forme histamínovej intolerancie sú probiotiká veľmi vhodné, keďže práve ony naprávajú mikrobióm a hoja črevnú stenu, čím sa rieši jedna z príčin vzniku HIT.

 

Bohužiaľ neexistuje diagnostický test pre rozlíšenie týchto 2 foriem. Ako som spomínal vyššie, je oveľa viac pravdepodobný druhý variant HIT, pri ktorom probiotiká pomáhajú.

Celý postup je veľmi jednoduchý. Ihneď po uhradení objednávky vám odošleme kuriérom odberovú sadu. V nej sa nachádza podrobný písaný aj obrázkový návod ako odber vykonať. Je to veľmi jednoduché a hygienické. 

 1. Pri odbere použite priložený papierový návlek na zachytenie stolice.
 2. Pred nalepením papierového návleku zodvihnite sedadlo a utrite povrch toalety.
 3. Opatrne odlepte označené lepiace plochy v smere šípky na návleku.
 4. Pripevnite papier na zachytenie stolice na záchodovú misu bez kontaktu s vodou.
 5. Presvedčte sa, či je papierový návlek správne a pevne umiestnený.
 6. Vykonajte potrebu bez zamokrenia papierového návleku.
 7. Vyberte skúmavku na vzorku z transportnej tuby.
 8. Odskrutkujte skúmavku a pomocou lyžičky pripevnenej k uzáveru odoberte vzorku na niekoľkých miestach stolice a naplňte skúmavku. Potrebné množstvo nájdete vyznačené na skúmavke. Nenaberajte viac ani menej ako je požadované množstvo.
 9. Naskrutkujte viečko (s pripevnenou lyžičkou) späť na skúmavku. Na štítok skúmavky napíšte svoje meno, dátum narodenia a dátum odberu a skúmavku vložte do vonkajšej (prepravnej) tuby.
 10. Po odobratí vzorky odlepte lepiace plochy od záchodovej misy a papier spláchnite.
 11. Vložte prepravnú tubu (v ktorej je uložená skúmavka so vzorkou) do priloženej obálky s nalepenou poštovou známkou.

Vzorku posielajte len v PONDELOK alebo UTOROK! Pokiaľ uskutočníte odber v iný deň, VZORKU VLOŽTE IHNEĎ PO ODBERE DO MRAZNIČKY.

Z našich zistení aj z vedeckej literatúry vyplýva, že približne 90% ľudí vo vyspelom svete ma poškodený mikrobióm. Poškodený mikrobióm spôsobuje množstvo problémov od porúch trávenia a potravinových intolerancií až po vážne chronické ochorenia. Naším cieľom je opraviť mikrobióm, čo pomáha pri liečbe ochorení a napomáha ich predchádzaniu. Ak by Vás zaujímal vzťah mikrobiómu s Vaším problémom navštívte https://iprobio.sk/clanky-a-videa/, alebo nám zašlite otázku cez poradňu alebo na info@iprobio.sk.

K výrobe iProbio potrebujeme od Vás vzorku stolice a krátku anamnézu vo forme online dotazníka. Zo stolice zistíme zloženie Vášho mikrobiómu a najmä jeho nedostatky. Z anamnézy vyberieme probiotické kmene, ktoré riešia Váš problém – ak máte alergie dáme Vám kmene, ktoré pomáhajú znižovať alergické reakcie tela. Ak máte vysoký cholesterol dáme Vám kmene, ktoré ho znižujú a pod.

Personalizované probiotiká iProbio 2.0® sú vyrábané špičkovými farmaceutmi v Holandsku tak, aby čo najviac riešili problém daného človeka. Po získaní vzorky od zákazníka dochádza k jej analýze nemeckými analytikmi v renomovanom laboratóriu. Na základe výsledkov analýzy mikrobiómu a zdravotného dotazníka navrhne komplexný algoritmus zloženie probiotického mixu. Do vašich personalizovaných probiotík iProbio 2.0® pridávame aj vysoko účinné špecifické probiotické kmene, ktoré sa v hromadne vyrábaných probiotikách štandardne nepoužívajú. Vyberáme 25–50 miliárd probiotických baktérií podľa ich účinku a vytvoríme z nich kúru šitú na mieru pre daného človeka. Pri výrobe sa využíva unikátna technológia Probioact®, ktorá vydrží skladovanie pri izbovej teplote (nie je teda potrebné probiotiká skladovať v chladničke), odoláva pôsobeniu tráviacich štiav a žalúdočného pH, baktérie vďaka nej v plnom počte ožijú a účinkujú v mieste určenia. Navyše efektívne spája probiotickú a prebiotickú zložku – ide teda o naozaj jedinečné synbiotiká. Vo formulácii sa nepersonalizujú len probiotické kmene, ale individuálne do každého mixu farmaceut vyberá aj vhodné druhy vlákniny.

Črevný mikrobióm pomáha regulovať aj metabolizmus a chute. Je preukázané, že zloženie mikrobiómu má vplyv napr. na nutkavú chuť na sladké a u väčšiny zákazníkov túto chuť probiotiká potlačia. Rovnako správnym nastavením energetickej výťažnosti z potravy pomôžu pri regulácií hmotnosti k želanému efektu, či už je to chudnutie alebo priberanie.

Črevný mikrobióm podlieha zmenám vzhľadom k externému prostrediu t.j. od kvality stravy, množstva pohybu, množstva stresu a aj liečbe rizikovými liekmi ako sú napríklad antibiotiká. Pri vhodnej strave a správnom životnom štýle môže vydržať efekt probiotík aj roky. Avšak ak sa človek nesprávne stravuje, nehýbe sa a je v neustálom strese môže si znovu poškodiť mikrobióm a tak bude musieť znova absolvovať probiotickú kúru.

Áno, probiotiká sú odborníkmi odporúčané pre deti od 3 rokov veku. Preparát vytvárame na základe analýzy mikrobiómu, anamnézy zdravotného stavu, a samozrejme, prispôsobujeme koncentrácie kmeňov a vlákniny veku užívateľa.

Dennú dávku probiotických baktérií a dobu užívania kúry sme prispôsobili, tak aby sme zabezpečili čo najtrvácnejšiu cielenú úpravu mikrobiómu. Keďže stav mikrobiómu ovplyvňuje okrem príjmu živých baktérií aj viacero faktorov ako strava, pohyb, stres, spánok a užívanie antibiotík, odporúčame aby ste si dali záležať aj na úprave týchto faktorov, na ktoré máte najväčší vplyv vy sami. Čím lepšie sa o mikrobióm staráte, tým dlhšie vydrží v rovnováhe. Probiotikami dokážeme samozrejme zlepšiť stav mikrobiómu a tým pomôcť k lepšiemu spánku. Zmenou mikrobiómu, ktorý komunikuje s mozgom upravíme aj chute na zdravšiu stravu, podporíme psychickú pohodu a tým prirodzene prispejeme k chuti na viac pohybu.

Naše skúsenosti a aj vedecká literatúra (ako napr. https://academic.oup.com/cid/article/62/9/1143/1745140) poukazujú na veľmi pozitívny účinok probiotík pri manažmente a liečbe chronickej kandidózy. Naša biobanka disponuje kmeňmi, ktoré sú odporúčané pri liečbe tejto diagnózy (najmä druh lactobacillov – rhamnosus a acidophilus) a preto sú vhodné pri kandidóze. Ak by ste sa rozhodli objednať si personalizované probiotiká, prosím, uveďte diagnózy do dotazníka. Vďaka tomu prispôsobíme váš probiotický mix tak, aby sme pomohli vyriešiť váš problém.

Dobrý deň, testovanie na IgG protilátky nie je naše zameranie a tak sa riadime názorom medzinárodných vedeckých a lekárskych skupín. Podľa názorov (tzv. Position statement) EU, nemeckých, rakúskych a švajčiarskych asociácií American Academy of Allergy Asthma & Immunology ;  Canadian Society of Allergy and Clinical Immunology  sa toto testovanie neodporúča vzhľadom k tomu, že poukazuje na prítomnosť IgG protilátok pri príjme potravy, ktoré sú však prirodzené a teda nespôsobujú zdravotné ťažkosti, čo znamená, že IgG test nemá žiadnu výpovednú hodnotu.

V Kanade sa dokonca ohradili voči predátorský praktikám poskytovateľov takýchto testov a aj ich cene ktorá sa pohybuje okolo 400€ až 700€. Najväčší problém je nedostatok vedeckých dôkazov, ktoré by potvrdzovali vzťah IgG testovania a skutočných intolerancií na potraviny. Väčšina štúdií ktoré tvrdia, že potvrdzujú vzťah IgG testovania a potravinových intolerancií boli uverejnené v nekvalitných časopisoch, mali nesprávnu metodiku alebo dokonca použili úplne iný variant testu.

Sú reportované prípady, kedy kvôli obmedzenú jedálničku došlo k podvýžive najmä u detí, čo už skutočne poškodilo zdravie. Stretnete sa s reakciami ľudí ako im to pomohlo, ale tu ide o anekdotický dôkaz. Určite sa môže stať, že obmedzenie niektorých potravín pomôže, avšak často IgG testy vyjdú tak, že človek nemôže jesť takmer žiadne potraviny, čo je nežiadúce a môže z dlhodobého hľadiska poškodiť zdravie. Keďže neexistuje dôkaz ich funkčnosti rozhodne neodporúčame obmedzovať svoju diétu na základe ich výsledkov.

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822