Nová štúdia publikovaná v časopise Nature tvrdí, že špecifické baktérie, ktoré žijú v čreve matky, produkujú molekuly, ktoré ovplyvňujú rozvoj mozgu plodu.

 

Čo je už o tejto téme známe

Materský črevný mikrobióm bol spájaný s poškodením mozgu a správania dieťaťa - často v dôsledku infekcie alebo stresu počas tehotenstva. Nie je jasné, či materský mikrobióm vplýva na vývoj embrya aj bez týchto stresových faktorov.

 

Čo tento výskum dodáva

Vedci študovali mozgy plodov gravidných myší, ktoré nemali črevný mikrobióm. vedci zistili, že črevný mikrobióm reguluje kľúčové metabolity, ktoré sú dôležité pre zdravý vývoj mozgu plodu. Vyčerpanie mikrobioty viedlo k plodom, ktoré mali menej neuronálnych spojení, o ktorých je známe, že sú dôležité pre spracovanie zmyslových informácií, čo viedlo k narušeniu konkrétneho zmyslového správania.

 

Záver

Zistenia podporujú myšlienku, že črevné mikróby matky môžu podporovať zdravý vývoj plodu v mozgu s dlhodobými následkami v správaní potomka.

Črevné mikróby sú dôležité pre zdravie po celý život, ale nové objavy naznačujú, že by mohli hrať kľúčovú úlohu ešte pred narodením. Vedci zistili, že u gravidných myší vytvárajú špecifické baktérie, ktoré žijú v matkinom čreve, molekuly, ktoré ovplyvňujú vedenie plodu v mozgu.

 

Výsledky publikované v časopise Nature podporujú myšlienku, že črevné mikróby matky môžu mať pre jej potomka dlhodobé následky. „Skoré až stredné tehotenstvo je kritickým obdobím, počas ktorého materský mikrobióm podporuje vývoj plodu na podporu vývojových procesov, ktoré môžu byť základom správania myší v neskoršom veku,“ tvrdia vedci.

Niekoľko štúdií preukázalo, že črevná mikrobiota matky je spojená s poškodením mozgu a správania potomka - často v dôsledku infekcie alebo stresu počas tehotenstva. Či však materské mikróby prispievajú k vývoju embryí bez takýchto stresových faktorov, nie je jasné.

 

Vedci pod vedením Helen Vuongovej z Kalifornskej univerzity v Los Angeles analyzovali mozog plodov tehotných myší, aby otestovali vplyv črevných mikróbov matky na vyvíjajúci sa mozog plodu. Niektoré z nich nemali črevné mikróby.

 

Zapojenie mozgu

Štruktúra mozgu plodov gravidných myší, ktoré neboli choroboplodné zárodky alebo boli liečené antibiotikami, aby usmrtili svoje črevné baktérie, bola odlišná od štruktúry plodov matiek s normálnou mikrobiotou.

Vyčerpanie mikrobioty malo za následok plody, ktoré mali menej neuronálnych spojení, o ktorých je známe, že sú dôležité pre spracovanie zmyslových informácií. "V súlade s tým mali potomkovia matiek, ktorým chýbala črevná mikrobiota, poruchy najmä senzorického správania," hovorí Vuong. Napríklad myši narodené matkám s nedostatkom mikrobioty boli menej citlivé na dotyk ako myši od matiek s typickou mikroflórou.

Vedci tiež pozorovali rozdiely v génoch, ktoré sa zapínali v mozgu vyvíjajúcich sa potomkov, vrátane mnohých génov podieľajúcich sa na vytváraní nových spojení v neurónoch.

 

Materské metabolity

Ďalšie experimenty ukázali, že materská črevná mikrobiota podporuje zdravý vývoj mozgu reguláciou malých molekúl, ktoré môžu vstúpiť do mozgu plodu. Keď vedci analyzovali molekuly v krvi matiek a krvi a mozgu ich potomkov, zistili, že hladiny konkrétnych metabolitov boli znížené, keď tehotným matkám chýbali črevné mikróby.

Zavedenie metabolitov do matiek s nedostatkom mikrobioty zabraňovalo abnormalitám vo vývoji neurónových spojení a v správaní potomstva. Navyše neuróny pestované v prítomnosti metabolitov vyvinuli väčší počet spojení s inými neurónmi.

Aj keď nie je jasné, ako sa črevné mikróby a metabolity podieľajú na vývoji mozgu, zistenia naznačujú, že vzťah medzi mikrobiotou a mozgom začína pred narodením, prinajmenšom u myší.

 

„Nevieme, či a ako sa môžu nálezy vzťahovať na ľudí,“ hovorí hlavná autorka štúdie Elaine Hsiao. "Existuje však veľa porúch neuronového vývoja, o ktorých sa predpokladá, že sú spôsobené genetickými aj environmentálnymi rizikovými faktormi, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva," hovorí. Nová štúdia, dodáva Hsiao, „naznačuje, že by sa mala brať do úvahy aj črevná mikrobiota matky počas tehotenstva a mala by sa ďalej študovať ako faktor, ktorý by mohol potenciálne ovplyvniť nielen zdravie matky, ale aj zdravie vyvíjajúcich sa potomkov.“

 

Chcem vlastné probiotiká

Autor: Ing. Norbert Bomba

Ďalšie články
Čo by ste mali vedieť o celiakií?

Možno ste už počuli o tom, že niektorí ľudia nemôžu jesť lepok. A možno k nim patríte aj Vy. Poďme sa pozrieť na to, prečo je to tak.

celý článok
Michaela o živote so syndrómom dráždivého čreva (IBS)

Apríl je mesiac povedomia o IBS. Prečítajte si príbeh Michaely, ktorá s týmto ochorením žije takmer celý svoj život.

celý článok
V čom spočíva sila probiotík?

Samotný výber správnych probiotických kmeňov so správnymi vlastnosťami pre konkrétnu indikáciu alebo pacienta nestačí. Pre zabezpečenie úspechu probiotického prípravku sú kľúčovými technickými vlastnosťami stabilita, prežívanie v tráviacom trakte a metabolická aktivita baktérií.

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

[email protected]

Zavolajte nám

+421 904 488 822