Slovné spojenie črevný mikrobióm sa v našej komunikácii objavuje často. Je to preto, že črevá a ich zloženie tvoria základ výskumu, ktorému sa venujeme už 40 rokov. Na najbližších riadkoch vám preto vysvetlíme, čo presne tento pojem znamená a prečo by vás to malo zaujímať.

Mikrobiota a mikrobióm – čo to vlastne je?

Pri čítaní rôznych odborných článkov na tému mikrobiómu môžete natrafiť na dva rôzne pojmy – mikrobiota a mikrobióm. Začnime preto od základu.

Určite vás neprekvapíme ak napíšeme, že naše telo obýva množstvo mikroorganizmov (baktérie, vírusy, kvasinky, huby, plesne atď.). Mikrobiota je práve ich súhrn a tento termín môžete poznať pod zastaralým názvom mikroflóra.

Ak sa však bavíme o mikrobióme, hovoríme už o súhrne génov všetkých mikroorganizmov. Pre základné účely stačí vedieť, že mikrobióm je konkrétnejší a zaužívanejší pojem, pričom pre označenie mikroorganizmov v črevách používame spojenie črevný mikrobióm.

Prečo by nás mali tieto mikroorganizmy zaujímať?

V rámci ľudského tela sa črevnému mikrobiómu pripisuje najväčšia váha, pretože ho tvorí významné množstvo mikroorganizmov. Nejde pritom len o absolútny počet, ale aj o rôznorodé zloženie a funkčnosť, ktoré máme navyše každý unikátne.

Mikroorganizmy však v našom tele „nespia“, ale ovplyvňujú aj rôzne orgány či tkanivá – a to prostredníctvom látok, ktoré produkujú. S ich pomocou vstupujú aj do regulácie mnohých funkcií imunitného systému. Dokonca kvalita črevného mikrobiómu ovplyvňuje zrelosť bielych krviniek, ktoré pôsobia výhradne v mozgu.

Určite ste už počuli tvrdenie, že imunita sídli v črevách. Teraz už viete, že je to skutočne tak!

Navyše – vedeli ste, že v čreve sa produkuje až 80 % hormónu sérotonín, ktorý ovplyvňuje pocit šťastia a dobrej nálady? Črevný mikrobióm navyše produkuje aj dopamín, ktorý hrá veľkú rolu v našich pocitoch a schopnosti kontrolovať chute. A takto by sme mohli pokračovať...

Mikroorganizmy v črevách navyše „komunikujú“ aj so zvyškom tela

Aj jednotlivé mikrobiómy v našom tele sa navzájom ovplyvňujú. Veľmi dôležitý je napríklad vzťah medzi črevným a kožným mikrobiómom. Ale takisto sa čoraz viac skúma „komunikačný kanál“ medzi črevom a mozgom.

Každý sme už aspoň raz zažili toto prepojenie – napríklad ak nás počas stresových situácií postretli aj tráviace ťažkosti. Alebo ste cítili „motýliky” v bruchu, keď ste sa zaľúbili. Hlava a črevá sú skutočne prepojené!

Vieme toto všetko využiť v náš prospech?

Povedali sme si, čo všetko mikroorganizmy v črevách dokážu. Samozrejme, za predpokladu, že všetko funguje tak ako má.

Čo v prípade, ak to tak nie je a nás trápia rôzne zdravotné ťažkosti?

V tom prípade skúsme zmeniť optiku a opýtajme sa – čo ak by sme cielene upravili zloženie črevného mikrobiómu a ovplyvnili tak rôzne oblasti zdravia od základu?

Práve to je otázka, ktorá nedá vedcom spávať. Neustále dokonca pribúdajú nové štúdie, ktoré krok po kroku odhaľujú túto oblasť. Dalo by sa povedať, že sme stále na začiatku, no vyhliadky sú veľmi sľubné.

Ako sa vôbec dá zmeniť črevný mikrobióm?

Dobrou správou je, že cielene zmeniť zloženie črevného mikrobiómu vieme už dnes. Najčastejšie sa využívajú probiotiká, čiže nám prirodzené živé mikroorganizmy, z ktorých väčšina žije aj v našich črevách. Súbor mikroorganizmov v črevách preto vieme ľahko doplniť o ďalšie prospešné.

Probiotiká sa nachádzajú napríklad v kyslomliečnych výrobkoch alebo vo výživových doplnkoch. Aj probiotiká však majú rôzne úlohy a rôzne schopnosti, podobne ako mikrobióm. Čudovali by ste sa, koľko ich je!

Preto ak chceme „opraviť“ určitú oblasť zdravia, treba vybrať vhodné cielené probiotiká so schopnosťami, aké potrebujeme. Je to ako skladačka :)

Viac si o probiotikách a o tom, ako si vybrať tie správne, môžete prečítať v článku.

Ponuku našich cielených a personalizovaných probiotík zobrazíte kliknutím na tento odkaz.

Ďalšie články
Odborníčka na výživu radí, ako sa starať o mikrobióm počas Veľkej noci

Veľká noc sa tradične spája s pochúťkami, ktoré rozhodne nemožno označiť za zdravé. Môžete si však sviatky užiť a zároveň si zdravie nenarušiť? Nutričná špecialistka Michaela Birkusová vám ukáže, že môžete.

celý článok
Až 80 % vašej imunity sa ukrýva v črevách - starajte sa o ne

Imunita, obranyschopnosť alebo odolnosť je schopnosť organizmu chrániť sa pred útokmi nepriateľských mikroorganizmov alebo jedov. Jej úlohou je rozpoznať tieto nebezpečné podnety, vyhodnotiť ich škodlivosť a zakročiť proti nim.

celý článok
Všetko, čo ste chceli vedieť o probiotikách a prebiotikách iProbio a nebáli ste sa opýtať

Cielené a personalizované probiotiká a prebiotiká vo vás vyvolávajú rôzne otázky a neistoty. Vzhľadom na to, že iProbio je prvý, kto tento koncept na slovenskom trhu predstavuje, chceme vám na ne odpovedať, a tým uľahčiť rozhodovanie.

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822