Máte pocit, že ste už urobili "všetko" pre svoje zdravie, ale výsledky stále nie sú podľa vašich predstáv? Zmenili ste svoj životný štýl, upravili ste svoje stravovacie návyky, dopĺňate vitamíny, minerály, ale stále to nie je ono. Je čas zamerať sa na zdravie čriev. Cielené probiotiká vám v tom pomôžu.

Možno si črevá predstavujete len ako holé trubice, cez ktoré prechádza spracovaná potrava predtým, ako opustí naše telo, ale to je veľká chyba. Črevá sú členité prostredie a žijú v ňom miliardy mikroorganizmov, ktoré vo veľkej miere prispievajú k nášmu zdraviu a pohode.

Súbor mikroorganizmov, ktoré obývajú naše črevá, sa nazýva črevný mikrobióm a ovplyvňuje množstvo procesov v našom tele.  Niektoré baktérie nám prospievajú, iné nám škodia, každý druh vykonáva inú funkciu a je veľmi dôležité, aby zloženie mikrobiómu bolo rôznorodé. Pestrý mikrobióm = zdravý mikrobióm.

Ako si predstaviť črevá a mikrobióm? Neuveríte tomu, ale bakteriálna masa mikrobiómu váži asi 1,5 až 2 kg a pozostáva zo 100 biliónov baktérií.

Črevá si môžme predstaviť ako mesto s obmedzeným počtom bytov (črevná stena). V bytoch tohto mesta žijú obyvatelia (mikroorganizmy). Niektoré sú veľmi užitočné a prospešné (probiotiká), iné si len tak žijú svoj život s ostatnými (komenzálne baktérie) a žijú tu aj také, ktoré mestu a obyvateľom škodia (patogény). Tie najusilovnejšie (probiotiká) sa živia prevažne vlákninou (prebiotikami). Ak je v meste pestrosť obyvateľstva, vládne medzi nimi rovnováha a je tam dostatok vlákniny, prospešný obyvatelia prosperujú, spolupracujú medzi sebou a vytvárajú užitočné produkty (metabolity alebo postbiotiká). Vládne mier, teda zdravie. Ak však vláknina chýba, alebo mesto zbombardujú antibiotiká, prípadne sužuje nejaká choroba, probiotiká hladujú, vymierajú a opúšťajú svoje byty. V meste nastáva nerovnováha, začínajú sa množiť a v prázdnych bytoch usadzovať škodlivý obyvatelia (patogény). To má za následok chaos a neporiadok v meste (dysbióza) a mestom a jeho okolím sa začnú šíriť choroby.

 

Chcem zlepšiť môj mikrobióm

 

Na mikrobióme je zaujímavé to, že jeho zloženie je u každého človeka odlišné. V ľudských črevách žije asi 2 000 rôznych druhov mikroorganizmov, ale ich pomer je pre každého človeka unikátny. Rovnako ako na svete nie sú dvaja ľudia s rovnakými odtlačkami prstov, neexistujú ani dvaja ľudia s rovnakým mikrobiómom. Pre optimálne fungovanie organizmu proste potrebuje každý z nás niečo trochu iné.

Prečo sa starať o mikrobióm

Keď je mikrobióm zdravý, máme sa dobre aj my:

  1. trávenie funguje správne,
  2. máme dostatok energie,
  3. naše telo dokáže spracovať všetky potraviny
  4. a imunita primerane reaguje na vonkajšie podnety.

Ak je rovnováha mikrobiómu narušená, pocítime to nielen pri tráviacich problémoch, ale aj pri zhoršení ekzému a iných kožných ochoreniach. Zintenzívnia sa prejavy alergií alebo intolerancií, rýchlejšie sa unavíme.

Preto je v záujme každého z nás podporovať náš vlastný mikrobióm a udržiavať pestrú a vysokú hladinu probiotických kultúr. Probiotiká sú zdraviu prospešné baktérie, ktoré podporujú správnu činnosť čriev, fungovanie imunity, telesných procesov a orgánov. Dodávame ich do tela buď z probiotických potravín, alebo priamo vo forme potravinových doplnkov.

Ako dopĺňať probiotiká prirodzene

Ak máte pocit, že vaše trávenie nie je práve v poriadku, môžete doplniť probiotiká z prírodných zdrojov.  Vždy si vyberte "živé", čerstvé a čo najmenej priemyselne spracované potraviny.

Pridajte do nákupného zoznamu:

  • kyslomliečne výrobky: bryndzu, jogurt, kefír, acidofilné mlieko;
  • fermentovanú zelenina: kyslú kapustu, nakladané uhorky;
  • fermentované sójové výrobky: tempeh, miso.

Naopak, odstráňte z vašej stravy priemyselne spracované potraviny, nezdravé tuky, cukor, umelé farbivá a sladidlá, bielu múku a nefermentované mliečne výrobky.

 

Chcem kúpiť Mikrobióm+

 

Probiotiká z lekárne

Ak sa nerovnováha mikrobiómu vracia, alebo trvá dlhšiu dobu, je čas siahnuť po probiotickom prípravku.

Na trhu existuje množstvo probiotík, ktoré sa líšia formou (kapsule, roztok), zložením kmeňov, počtom bakteriálnach kmeňov, počtom baktérií v jednej dávke (CFU). A, samozrejme, cenou.

Čo však majú všetky tieto výrobky spoločné, je, že dodávajú všetkým ľuďom bez rozdielu rovnakú dávku a rovnaké zloženie prípravku.

Vnímate to ako záruku kvality? Môže sa to tak zdať, ale len dovtedy, kým si nepripomeniete, že mikrobióm každého človeka je iný, a preto má iné požiadavky na to, čo by sa malo doňho doplniť.

Preto rovnaká prípravok jednému pomôže, druhý si po ňom nevšimne žiadnu zmenu a tretí môže pociťovať nežiadúce účinky. To sa stane ak užijete kmene, ktoré nie sú v súlade s vaším zdravotným stavom, prípadne pridáte také, kotrých máte prebytok. Keďže nevieme, aké baktérie žijú v našich črevách, je ťažké – alebo skôr nemožné – vybrať si vhodné hotové probiotiká.

Cielené probiotiká

Pravdepodobne si teraz hovoríte, že ak je každý mikrobióm iný, potom každý potrebuje niečo iné, aby sa mu darilo. Áno, to je skvelá úvaha. Ale ako to zabezpečiť? Odpoveďou sú cielné probiotiká. Tie presne reagujú na váš aktuálny zdravotný stav.

V iProbio vyrábame probiotiká cielené práve vašim potrebám. Vyberieme správne probiotické kmene, rastlinné a iné potencujúce komponenty a zostavíme ich pomer a cielene opravíme váš mikrobióm. Po cielenej probiotickej kúre bude váš mikrobióm opäť v skvelej kondícii.

Cielené probiotiká sú vhodné ako prevencia aj ako podporný prostriedok pri liečbe závažných ochorení, ako sú alergie, celiakia, cukrovka, srdcové a cievne ochorenia, rakovina a mnoho ďalších.

V tomto článku ste sa dozvedeli, že v našich črevách žijú bilióny baktérií, a tie prospešné nazývame probiotiká. Už viete, ako správnym výberom jedál dodávať telu probiotiká a prebiotiká a že je možné zvýšiť ich množstvo v prípade dlhodobej nerovnováhy mikrobiómu vo forme doplnkov. Tiež ste pochopili výhody a prednosti cielených probiotík oproti bežným probiotikám z lekárne.

Čo dnes urobíte pre zdravie vašich čriev? Objednajte si cielené probiotiká a prebiotiká iProbio podľa toho čo vás najviac trápi.

Chcem cielené prebiotiká

Ďalšie články
Odborníčka na výživu radí, ako sa starať o mikrobióm počas Veľkej noci

Veľká noc sa tradične spája s pochúťkami, ktoré rozhodne nemožno označiť za zdravé. Môžete si však sviatky užiť a zároveň si zdravie nenarušiť? Nutričná špecialistka Michaela Birkusová vám ukáže, že môžete.

celý článok
Až 80 % vašej imunity sa ukrýva v črevách - starajte sa o ne

Imunita, obranyschopnosť alebo odolnosť je schopnosť organizmu chrániť sa pred útokmi nepriateľských mikroorganizmov alebo jedov. Jej úlohou je rozpoznať tieto nebezpečné podnety, vyhodnotiť ich škodlivosť a zakročiť proti nim.

celý článok
Všetko, čo ste chceli vedieť o probiotikách a prebiotikách iProbio a nebáli ste sa opýtať

Cielené a personalizované probiotiká a prebiotiká vo vás vyvolávajú rôzne otázky a neistoty. Vzhľadom na to, že iProbio je prvý, kto tento koncept na slovenskom trhu predstavuje, chceme vám na ne odpovedať, a tým uľahčiť rozhodovanie.

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822