O mojom živote so syndrómom dráždivého čreva IBS 

 

Keď som mala 15 rokov, bola som prvýkrát na „hadičke“. Lekár mi nič nenašiel, možno aj niečo iné vyšetril (už si nepamätám, je to skoro doba kamenná) a poslal ma preč s výhražným výrazom, že som simulant a nechcem chodiť do školy.

Mne to však nepomohlo. Niekedy ma brucho bolelo, niekedy nebolelo. Niekedy ma prehnalo, niekedy zapchalo.

Nasadila som si diétu, len takú, ako som si sama vymyslela, a bolo mi hej. Odsledovala som si potraviny, po ktorých mi bolo horšie. A všimla som si, že pred náročnou písomkou mi býva horšie a brucho hnevá o čosi viac.

Mama bola zo mňa zúfalá, nevedela mi pomôcť, tak som o mojom bruchu radšej nič nehovorila, veď aj tak má starostí vyše hlavy.

Život s IBS 

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je taký. Nestály, prekvapujúci, nevyspytateľný a frustrujúci. Tí, ktorí ním trpíte, viete, o čom hovorím.

Tí, ktorí vedľa nás žijete, však asi veľmi nechápete. Hoc sa možno aj snažíte.

Ak prestaneme hovoriť, že nám je blbo, neznamená to, že nám už blbo nie je. Len sme si všimli, že vám okolo nás to vadí. Lebo nám možno aj chcete pomôcť, ale neviete ako. Často ani sami nevieme, ako si pomôcť.

Spojenie s nervovým systémom 

Citlivé trávenie je spojené s citlivým nervovým systémom. Preto sú ľudia so syndrómom dráždivého čreva častejšie aj ľuďmi s úzkosťami, s depresiami, s hypersenzitivitou, s nervozitou, s únavou

Sú to však stále ľudia. Chcú žiť komfortný, spokojný a plnohodnotný život. A chcú pre svoje pohodlie spraviť hocičo.

Syndróm dráždivého čreva je multifaktoriálny problém. Neexistuje naň jeden liek, jedna diéta, jedno riešenie. Je dôležité pochopiť svoje telo, jeho reakcie, nájsť si vlastné terapeutické spôsoby, ktoré pomáhajú.

Čo môžete urobiť pre ľudí s IBS?

Apríl je mesiacom povedomia o syndróme dráždivého čreva. 

Porozhliadnite sa okolo seba a spýtajte sa partnera, partnerky, kamarátov, detí, rodičov, susedov, či im môžete pomôcť. Či to ich večné sedenie na záchode nemôže byť práve spojené s citlivým trávením. 

Buďte ohľaduplní a zaujímajte sa. Vaša ochota a láskavosť sa vám vráti.

My IBS-kári sme vďační za pochopenie. Za otázku, čo presne nám môžete pripraviť na oslavu, aby sme sa cítili bezpečne. Za jedno bezlaktózové mlieko vo vašej chladničke, z ktorého nám spravíte najlepšiu a najchutnejšiu kávu na svete.

Chceme patriť do vašej komunity, aj keď je naším najlepším kamarátom záchod.

Prijmite nás takých, akí sme. Nielen v apríli :-)

Prečo pomáham ľuďom s IBS?

Syndróm dráždivého čreva dokáže veľmi znížiť kvalitu života. Viem o tom svoje. Dlhé roky som sa trápila so stavmi permanentnej hnačky, bolestí brucha, extrémneho nafukovania, sem-tam ma zapchalo. Dokonca som veľakrát nedokázala vyjsť z domu.

Musela som zrušiť účasť na oslave, či výlete.

Ak som niekde cestovala, vopred som si musela preveriť cestu a možnosti toalety na nej. Aby som mala istotu a vedela, kam musím dôjsť, keď bude najhoršie.

Môj stav sa výrazne zhoršil po pôrodoch detí. A tam niekde datujem prvé kroky k potrebe zlepšiť si život. Vtedy som sa rozhodla, že je ten správny okamih začať sa ponárať do štúdia výživy, trávenia, manažmentu ťažkostí a ako diagnostikovaný IBS-kár, v prvom rade som chcela pomôcť sama sebe.

Porozumieť tomu, čo sa mi to deje.

Vďaka obrovskému úsiliu viacerých svetových inštitúcií už vieme o syndróme dráždivého čreva veľa. Vieme prečo vzniká, vieme ako ho riešiť, vieme ho diagnostikovať, vieme pomôcť.

Keď sa mi podarilo dať do poriadku seba, zistila som, že okolo mňa je mnoho ľudí, ktorí tiež potrebujú pomôcť a nevedia kde a ako začať. Preto som si ako výživový terapeut doplnila odborné vzdelanie v oblasti manažmentu IBS a prevádzam klientov cestou záchrany :-)

Učím ich pochopiť svoje vlastné IBS, lebo každý ho máme iné.

Hľadáme spúšťače, ladíme životný štýl, objavujeme fungujúce vzorce a spolu sa tešíme z každého kroku vpred.

Toto je moja životná cesta a toto je môj životný cieľ.

 

  • Pomáhať tam, kde treba.
  • Pomáhať tým, ktorí to potrebujú.
  • Upokojovať citlivé trávenie.
  • Pochopiť, keď sa objaví zhoršenie stavu.
  • Lebo viem, ako vás to bolí.
  • Viem, aké je to frustrujúce.
  • Chápem, čo denne zažívate.

 

A viem, že sa to dá zmeniť.


– Michaela Birkusová
Výživová terapeutka so syndrómom dráždivého čreva - IBS

Ak chcete so mnou konzultovať vaše trávenie, kliknite sem

Chcem konzultovať moje trávenie

Na mesiac apríl sme pre Vás pripravili špeciálny balíček so zľavou až 47€

Mikrobióm+ a HIT na Trávenie+ 3+3

 

 

Chcem špeciálny balík 3+3

Ďalšie články
Nakopnite svoj mikrobióm a zapojte sa do štúdie

Vyskúšajte Mikrobióm+ a pomôžte slovenským vedcom. Keďže chceme neustále zlepšovať naše produkty, vaša spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá. Teraz máte jedinečnú šancu zapojiť sa do štúdie vplyvu výživových doplnkov na zdravotný stav a pomôcť nám vylepšiť náš obľúbený produkt.

celý článok
Odborníčka na výživu radí, ako sa starať o mikrobióm počas Veľkej noci

Veľká noc sa tradične spája s pochúťkami, ktoré rozhodne nemožno označiť za zdravé. Môžete si však sviatky užiť a zároveň si zdravie nenarušiť? Nutričná špecialistka Michaela Birkusová vám ukáže, že môžete.

celý článok
Až 80 % vašej imunity sa ukrýva v črevách - starajte sa o ne

Imunita, obranyschopnosť alebo odolnosť je schopnosť organizmu chrániť sa pred útokmi nepriateľských mikroorganizmov alebo jedov. Jej úlohou je rozpoznať tieto nebezpečné podnety, vyhodnotiť ich škodlivosť a zakročiť proti nim.

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822