Koľko stojí oprava pokazeného trávenia?

 

Každý deň sa ozve aspoň jeden človek s ponosou, prečo sú personalizované probiotiká “také drahé“. Preto som si jedného zimného večera sadol, zobral počítač a vyhľadal najpredávanejšie probiotiká a rozbory mikrobiómu na slovenskom trhu.

A čuduj sa svete, čo som zistil…


Peniaze sú vždy háklivá téma, preto k nej bolo treba pristúpiť vedecky. Premenné, ktoré do prieskumu vstupovali, boli:

  1. počet kmeňov v prípravku,
  2. počet baktérií v dennej dávke (CFU),
  3. prepočet ceny produktu ak by bola dávka baktérií (CFU) na 1 deň rovnaká (35mld.) u každého produktu.

Toto je výsledný prepočet z najbežnejšie predávaných probiotík na našom trhu. Ak si všimnete cenu 1 dennej dávky, môžeme trh probiotík na Slovensku rozdeliť podľa ceny na úplne lacné preparáty do 1€ , na peparáty v strednej cenovej hladine niekde medzi 3,5-4,5€/deň a potom luxusná kategória s cenou šplhajúcou sa nad 8€/deň.

Trh probiotik na Slovensku

Z tejto tabuľky je možné ľahko rozdeliť aj výrobcov probiotík do dvoch kategórií:

  1. na firmy, ktoré vyrábajú množstvo rôznych výživových doplnkov a probiotiká tvoria len jednu z mnohých položiek v ich portfóliu. Ich probiotiká sú v cenovej hladine menej ako 1€/deň.
  2. druhú kategóriu tvoria výrobcovia, ktorých hlavným produktom sú probiotiká. Za tieto produkty zaplatíte v priemere viac ako 3,5€/deň.

Kľúčovým kritériom pre výber špičkovým probiotík je zloženie probiotických kmeňov, ktoré vám v laboratóriu vypestujeme na mieru podľa toho, ktoré váš mikrobióm potrebuje. V tomto sú iProbio na trhu jedinečné. Ak porovnávame množstvo baktérií v dennej dávke (CFU) je iProbio uprostred cenových hladín zpomedzi štyroch najväčších hráčov vo výrobe probiotík, avšak obsahuje 3-11 násobne lepšie hodnoty CFU - v prepočte získaných baktérií v dennej dávke a 8-50 násobne lepšie hodnoty v počte rozličných probiotických kmeňov.

Množstvo rôznych výskumných inštitúcií na svete sa zaoberá výskumom probiotických kmeňov. Každý, komu sa podarí izolovať kmeň, ktorý splní kritériá byť označený za probiotický = zdraviu prospešný, sa ho snaží umiestniť na trh.

Samozrejme, cena kmeňov na trhu sa líši aj od nákladov, ktoré boli vynaložené na jeho výskum a potvrdenie probiotických vlastností. Nie každý kmeň je totiž overený klinickými štúdiami. Čiže nie je úplne presne dokázané, ako účinkuje.

Takto vznikajú na trhu probiotických kmeňov pomerne veľké rozdiely v ich kvalite a cene.

Ak firma vyrába desiatky rôznych výživových doplnkov a rozhodne sa zaradiť do svojho portfólia probiotiká, nie je nič ľahšie ako prísť na “trh kmeňov“, poobzerať sa po lacných a ľahko dostupných “surovinách“, tie namiešať a…

Tradá, nový “úžasný a zázračný” probiotický mix je na svete. Žiadny extra náklad, otázny efekt.
 

Vedci v biznise


Samozrejme nie každý to robí takto. Sú firmy, ktoré založili vedci, alebo v nich majú významné zastúpenie a rozhodujúce slovo. Tieto firmy pristupujú k tvorbe produktu ako kockaté hlavy ku všetkému. Zložito, premyslene, ale hlavne zodpovedne.

Takéto probiotiká vzniknú na základe faktu, že vedci majú vlastné vyskúmané špičkové kmene. Alebo vytvoria mix špičkových overených kmeňov z overených zdrojov, u ktorých ďalej skúmajú ich vzájomné pôsobenie. Až po tom, keď sú si istí, že ich probiotický preparát bude správne fungovať, idú s ním do výroby. A následne na trh. Pretože bezpečnosť a efektivita je pre nich alfa a omega. Pozerajú na celý proces cez vedecké oči, chcú, aby ich probiotiká skutočne fungovali a boli kvalitné.
 

Nová vedecká liga


Petr Ryšávka v laboratóriuÚplne novú ligu tvoria vedecké startupy, ktoré idú na vec cez personalizovanú medicínu. To je medicína budúcnosti. Títo priekopníci vytvoria vlastný arzenál špičkových a overených probiotických kmeňov. Môžu tam byť kmene nakúpené a kmene vlastné. Podmienkou je, aby boli správne charakterizované, teda aby u každého kmeňa bolo jasné, ako dokáže zlepšiť zdravie pacienta.

Preto ak kmene nakupujú, veľmi starostlivo zisťujú o kmeni všetko, čo o jeho účinkoch hovoria odborné štúdie. Najprv takýto kmeň preskúšajú vo svojom laboratóriu, presvedčia sa o jeho kvalite a až potom ho kúpia a ďalej ponúkajú vo svojom portfóliu.

Keďže ide o medicínu personalizovanú, prihliadajú na každého pacienta osobitne a každému vyrobia jeho vlastný koktejl baktérií na mieru. Na to, aby to dokázali, potrebujú však najprv urobiť DNA rozbor mikrobiómu, teda vzorky stolice pacienta.
 

Nie je DNA ako DNA


A tu sa dostávame k druhej téme, ktorá je dnes veľmi moderná. Sú to rozbory DNA človeka a mikrobiómu. Ak chcete rozbor vašej vlastnej ľudskej DNA, väčšinou od vás laboratórium vyžiada vzorku slín alebo krvi. Úplne inou kategóriou je však rozbor mikrobiómu. Tu sa neskúma vaša DNA, ale DNA baktérií, ktoré máte vo svojom tele.

Zatiaľ čo vaša DNA obsahuje 22 tisíc génov, genóm baktérií vo vaších črevách je až 150x väčší. Teda pri DNA rozbore mikrobiómu je treba preskúmať až okolo 3,3 milióna génov.

Na trhu dnes pribúdajú DNA testy ako huby po daždi. Môžete si dať otestovať od otcovstva, cez športovú výkonnosť až po predispozíciu na rôzne choroby. Je to budúcnosť personalizovanej medicíny a zatiaľ špička diagnostiky akú dokážete získať.

Samozrejme, nie je to lacná záležitosť a ceny testov ľudskej DNA sa pohybujú od 150€ až cez 1000€. Ak chcete otestovať DNA vášho mikrobiómu, ceny začínajú na 300€ a priemer sa pohybuje niekde okolo 500€.
 

Personalizovaná medicína je drahá


Uvažujte ako pri investovaní. Ak sa rozhodnete, že obetujete nejakú časť vašich výdavkov na neportebné veci ako elektronika, oblečenie, či si odopriete cigaretku a pivko, vzniknú vám voľné prostriedky na investíciu do zdravia.

Je to ako rozhodovanie medzi kúpou žrebu lotérie s malou pravdepodobnosťou vyhrať, a investovaním do akcií so zaručeným výnosom. Rozhodnite sa teda medzi kúpou lacných výživových doplnkov s neistým efektom, alebo investovaním do relatívne “drahej“, ale presnej a personalizovanej medicíny.

Akú cenu by ste zaplatili za opravu pokazeného trávenia? Koľko by ste dali za to, ak by sa váš zdravotný problém vyriešil a vo vašom tele by nastala rovnováha?

Popremýšľajte poriadne a rozhodnite sa ako najlepšie viete.

Vaše telo je váš chrám. Môže byť ako Notre-Dame v Paríži tesne po devastujúcom požiari, alebo ako Chrám sv. Petra vo Vatikáne – trblietavý, čistý, krásny a pokojný.

Ja som si zvolil vatikánsky ???? 
Chcem vlastné probiotiká

Prajem vám pekný deň a dobré trávenie.
Autor článku: Ing. Norbert Bomba norbert.bomba@iprobio.sk

Ďalšie články
Jedzte zdravo: čo je dobré práve pre vás?

Zo všetkých strán na nás útočia informácie o tom, aká dôležitá je pre zdravie správna strava. Ale iste ste si všimli, že výživové odporúčania rôznych poradcov sa od seba zásadne líšia.

celý článok
Probiotiká a prebiotiká: Načo ich potrebujeme a aký je medzi nimi rozdiel?

Ak sa zaujímate o problematiku zdravej výživy, s pojmami probiotiká a prebiotiká ste sa už určite stretli. Načo však slúžia a aký je medzi nimi rozdiel?

celý článok
Nakopnite svoj mikrobióm a zapojte sa do štúdie

Vyskúšajte Mikrobióm+ a pomôžte slovenským vedcom. Keďže chceme neustále zlepšovať naše produkty, vaša spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá. Teraz máte jedinečnú šancu zapojiť sa do štúdie vplyvu výživových doplnkov na zdravotný stav a pomôcť nám vylepšiť náš obľúbený produkt.

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822