Iste ste už počuli, že v črevách „sídli“ naša imunita. Ak je však zloženie črevného mikrobiómu v  nerovnováhe, môže to viesť k  vzniku mnohých ochorení. Štúdie z posledných rokov ukazujú, že s  črevným mikrobiómom súvisia aj rôzne alergie. Ak sa týkajú aj vás, potom čítajte ďalej.

Čo je to alergia? 

Alergia alebo alergická reakcia je prehnaná odpoveď imunitného systému na cudziu časticu, alergén, ktorá nie je vo svojej podstate škodlivá. Telo alergika však na ňu reaguje prehnane a v tele sa spúšťa obranná reakcia. Preto pri alergii kýchame, slzia nám oči, svrbí pokožka a podobne. 

Alergénov je nespočetné množstvo od najznámejších ako sú roztoče alebo pele až po raritné ako je napríklad alergia na vodu alebo deodorant.  Závažnosť príznakov alergie závisí práve od toho, ako veľmi je človek alergický na daný alergén. Dobrou správou je, že existujú lieky a  postupy, ako zmierniť prejavy alergií. 

Druhy alergií 

Existuje mnoho druhov alergií – niektoré z  nich sú sezónne a  iné zas celoročné. Podľa Asthma and Allergy Foundation of America ich môžeme rozdeliť na sedem základných skupín

 • alergia na peľ, 
 • plesne, 
 • domácich miláčikov, 
 • hmyz, 
 • potraviny, 
 • lieky, 
 • latex.

Prejavy alergie 

Existuje celá škála príznakov alergie, pretože reakciu tela ovplyvňuje mnoho faktorov (druh alergénu, akú časť tela zasiahol, závažnosť alergie...). Pre zjednodušenie ich však môžeme rozdeliť do týchto skupín: 

 • Dýchacie cesty: výtok z nosa, svrbenie v  nose, upchatý nos, kýchanie, kašľanie, sťažené dýchanie, tlak na hrudníku. 
 • Oči: slzenie, opuch očných viečok, začervenanie. 
 • Pokožka: svrbenie, opuch, výsyp, žihľavka, ekzém. 
 • Tráviaci trakt: kŕče v bruchu, značka, nevoľnosť, pocit na zvracanie. 

Alergie však môžu vyvolávať aj celkové prejavy ako sú malátnosť, ospalosť, bolesť hlavy či závraty. V  ojedinelých prípadoch môže nastať aj závažnejšia reakcia (napríklad pri bodnutí hmyzom alebo pri konzumácii určitých potravín), ktorú odborne nazývame anafylaxia (anafylaktická reakcia).

Príčina vzniku alergií 

Alergiami trpí v posledných rokoch čoraz viac ľudí, no odborníci nepoznajú jednoznačnú odpoveď na otázku, prečo je to tak. Môžu za tým stáť zmeny v životnom štýle či stravovaní sa (konzumujeme viac spracovaných potravín...), ale aj iné faktory. Na vznik alergií môže mať vplyv aj: 

Narušený črevný mikrobióm ako príčina ochorení 

Odborné odhady hovoria, že v črevnom systéme človeka je 70 % jeho celkového imunitného systému. Konkrétne za to vďačíme tisícom druhov baktérií, ktoré obývajú naše črevá. Narušený črevný mikrobióm preto môže znamenať zníženú alebo pozmenenú imunitu a  následný rozvoj mnohých ochorení. 

Túto črevnú nerovnováhu (dysbiózuspôsobuje pravdepodobne kombinácia viacerých faktorov. V  odborných publikáciách sa hovorí o  takzvanej „teórii miznúceho mikrobiómu“, a  to najmä kvôli čistejšej vode, moderným postupom pri pôrode, znečisteniu prostredia a  zvýšeným príjmom antibiotík. 

Najnovšie vedecké poznatky však naznačujú, že „hygienická hypotéza“ čiže prílišná čistota, ktorá by mala zohrávať úlohu pri alergiách, je neúplná a nepreukázaná relevantnými dôkazmi. Preto sa v súčasnosti hovorí skôr o  tom, že jedným z  kľúčových faktorov pri rozvoji alergií je práve črevný mikrobióm

Potvrdzujú to aj početné štúdie z  posledných rokov, ktoré preukázali spojitosť medzi narušeným črevným mikrobiómom a  ochoreniami ako je celiakia, laktózová a histamínová intolerancia, Crohnova choroba a okrem mnohých ďalších aj alergie

Probiotiká ako pomoc pri alergiách 

Narušený črevný mikrobióm, v ktorom prevažujú „zlé“ baktérie nad tými „dobrými“, sa dá napraviť probiotikami. Nie je to však také jednoduché – existuje nespočetné množstvo baktérií a  každý z  nás ich má v tele zastúpené v  inom pomere. 

V prípade rôznych chorôb je preto vhodné absolvovať molekulárnu analýzu črevného mikrobiómu, ktorou dokážeme zistiť presné zloženie vášho črevného mikrobiómu. Odhalíme, ktoré kmene vám chýbajú a  tie následne namiešame do trojmesačnej personalizovanej probiotickej kúry. V  prípade alergií sa telu dodajú tie kmene probiotík, ktoré dokážu tlmiť alergickú reakciu

Alergia si, samozrejme, vyžaduje vhodnú liečbu (antihistaminiká, imunoterapia, kortikosteroidy), no probiotiká môžu fungovať ako prevencia pred vznikom alergií či ako doplnková liečba a pomoc pri zmiernení príznakov. Dokazuje to aj výskum prof. Sin-Hyeog Im z  Južnej Kórei, s  ktorým úzko spolupracujeme už viac ako 10 rokov. 

Ak vás trápi alergia či iné ochoreniach, neváhajte a zverte sa do rúk odborníkom, ktorí napravia váš mikrobióm. Zistite viac o  našich probiotikách alebo sa na nás obráťte s  otázkou, radi vám odpovieme.

Chcem vlastné probiotiká

Zdroje:

Ďalšie články
Nakopnite svoj mikrobióm a zapojte sa do štúdie

Vyskúšajte Mikrobióm+ a pomôžte slovenským vedcom. Keďže chceme neustále zlepšovať naše produkty, vaša spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá. Teraz máte jedinečnú šancu zapojiť sa do štúdie vplyvu výživových doplnkov na zdravotný stav a pomôcť nám vylepšiť náš obľúbený produkt.

celý článok
Odborníčka na výživu radí, ako sa starať o mikrobióm počas Veľkej noci

Veľká noc sa tradične spája s pochúťkami, ktoré rozhodne nemožno označiť za zdravé. Môžete si však sviatky užiť a zároveň si zdravie nenarušiť? Nutričná špecialistka Michaela Birkusová vám ukáže, že môžete.

celý článok
Až 80 % vašej imunity sa ukrýva v črevách - starajte sa o ne

Imunita, obranyschopnosť alebo odolnosť je schopnosť organizmu chrániť sa pred útokmi nepriateľských mikroorganizmov alebo jedov. Jej úlohou je rozpoznať tieto nebezpečné podnety, vyhodnotiť ich škodlivosť a zakročiť proti nim.

celý článok

Prihláste sa do newslettera

PerBiotiX s.r.o.

Litovelská 670/27, 02401, Kysucké Nové Mesto

Napíšte nám

info@iprobio.sk

Zavolajte nám

+421 904 488 822